fallback

Стартира постоянният спасителен фонд за еврозоната

ESM е крайъгълeн камък за валутния съюз, заяви председателят на еврогрупата Жан-Клод Юнкер, който ще оглави фонда

20:45 | 08.10.12 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

От днес официално заработи новият постоянен спасителен фонд за еврозоната (ESM - European Stability Mechanism), след като стартът му бе даден от финансовите министри от валутния съюз (т. нар. Еврогрупа) на срещата им в Люксембург, съобщава ВВС.

ESM ще разполага с пълния си капацитет от 500 млрд. евро до края на 2014 г. В началото той ще функционира заедно с временния спасителен фонд - EFSF (European Financial Stability Facility), като впоследствие ще го замени.

Първите вноски на държавите към фонда ще бъдат направени през следващата седмица. Най-голямата европейска икономика – Германия, ще осигури около 27% от ресурса на фонда.

Новият фонд ще бъде оглавен от председателя на еврогрупата и премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер.

„Стартирането на ESM е крайъгълeн камък за бъдещето на валутния съюз", заяви той след учредителната среща за фонда на финансовите министри от еврогрупата, които съставляват неговия борд.

Фондът „осигурява на еврозоната постоянен солиден защитен механизъм и ни дава мощен набор от ефикасни и гъвкави инструменти”, заяви по-рано европейският комисар по икономическите и валутни въпроси Оли Рен.

Придвижваме се напред, като допълваме икономическия и валутен съюз с важен компонент. Преди 2,5 години нямахме никакви инструменти и трябваше да създавам спасителния пакет за Гърция и временния фонд за еврозоната, каза той.

Веменният EFSF вече отпусна 190 млрд. евро на Гърция, Ирландия и Португалия, но според някои критици размерът на постоянния ESM от 500 млрд. евро няма да е достатъчен да спаси еврозоната.

„Добрата новина е, че чрез разумното използване на средствата за покупки на ДЦК парите могат да се въртят доста дълго време”, коментира Сара Хюин, ръководител Глобални анализи в Standard Chartered.

„Голямото притеснение е, че Италия може да има нужда от помощ и да прибегне до пълен спасителен пакет. Дори 500 млрд. няма да успеят да осигурят пълни 3-годишни спасителни програми за Испания и Италия”, посочва тя.

На Испания вече бе отпусната помощ за банките, като страната предстои да получи до 100 млрд. евро за финасовия си сектор. Очаква се Испания да поиска официално държавна спасителна помощ.

При пристигането си в Люксембург обаче германският финансов министър Волфганг Шойбле заяви, че Мадрид не се нуждае от допълнителна помощ.

На Испания не й трябва спасителна програма. Страната прави всичко необходимо във фискалната политика и стриктурните реформи. Испания има проблем с банките след спукването на балона при недвижимостите, затова и получава европейска помощ за тяхната рекапитализация, каза той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:06 | 08.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още